About us

As a contract manufacturer Purewellness are constantly asked by supermarkets, pharmacy and supplement brands to duplicate products. Over the years we would be aske to make these products cheaper due to the many hands of distribution channels our food products go through to get to retail , We see our products on the retail shelf for up to five times our cost to manufacture.

Example; 1 kilo of protein powder cost $16 to $20 RRP upto $79

This is why Purewellness & Protein Plus More Retail was born! We decided to bring our skills of duplicating and reverse engineering to the direct public, cut out the multiple distribution channels using our direct buying power which allows us to pass on the savings.

We are fully Australian made and owned!